• با ما در تماس باشید: ۰۲۱۴۴۰۴۱۰۵۸
پوشش جهانی بهداشت، شعار روز جهانی سلامت 2018

پوشش جهانی بهداشت، شعار روز جهانی سلامت 2018

روز جهانی سلامت امسال در حالی برگزار می شود که بیش از 100 میلیون نفر در سراسر جهان بدون تحمل هزینه های زیاد مالی نمی توانند به خدمات ضروری بهداشتی دسترسی داشته باشند.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، سازمان جهانی بهداشت هفتم آوریل را روز جهانی سلامت اعلام کرده، روزی که فرصتی برای افزایش آگاهی های عمومی در مورد نگرانی های خاص در مورد بهداشت عمومی است.

سازمان جهانی بهداشت پارسال در روز جهانی سلامت به موضوع افسردگی پرداخت اما شعار روز جهانی سلامت در سال 2018، اطمینان از دسترسی مردم به پوشش بهداشت را برای پیشگیری از بیماری، تسهیل درمان، توانبخشی و خدمات مراقبت از بیماران بدون متحمل شدن هزینه های زیاد مالی مد نظر دارد.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، علت انتخاب شعار امسال روز جهانی سلامت این است که دست کم نیمی از مردم جهان دسترسی مستمر به خدمات ضروری بهداشتی ندارند.

این سازمان برآورد می کند که 100 میلیون نفر در نتیجه هزینه های پزشکی در حال ورود به جرگه ‘فقر شدید’ هستند؛ فقر شدید به امرار معاش با کمتر از 1.90 دلار یا 1.36 یورو در روز گفته می شود.

بیش از 800 میلیون نفر در جهان دستکم 10 درصد از بودجه خانوار خود را صرف مراقبت های بهداشتی می کنند که این تعداد 12 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

دکتر تدروس آدامان گهبوریوس Tedros Adhanom Ghebreyesus مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: هیچ کس نباید مجبور باشد که میان مرگ و تحمل هزینه های مالی یکی را انتخاب کند. هیچ کس نباید مجبور به انتخاب گزینه ای میان خرید دارو و خرید غذا باشد.

براساس این گزارش، سازمان بهداشت جهانی از کشورها می خواهد با یکدیگر همکاری کنند تا پوشش جهانی بهداشت تا سال 2023 به بیش از یک میلیارد نفر افزایش یابد و تعداد افرادی که با فقر شدید مواجه می شوند به نصف کاهش یابد و به 50 میلیون نفر برسد.

همه کشورهای عضو سازمان ملل (UN) تعهد خود را در تلاش برای دستیابی به پوشش خدمات بهداشت تا سال 2030 به عنوان بخشی از اهداف توسعه پایدار این سازمان بیان کرده اند.

به واقع یک اصل بنیادی سازمان جهانی بهداشت به رسمیت شناختن سلامت به عنوان یک حق بنیادی انسانی است .