• با ما در تماس باشید: ۰۲۱۴۴۰۴۱۰۵۸
تورم حوزه سلامت، دو برابر تورم عمومی جامعه است

تورم حوزه سلامت، دو برابر تورم عمومی جامعه است

محمد نعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، درخصوص عدم توجه به تعرفه های درمانی سال آینده در لایحه بودجه97، گفت: در همه دوره‌ها میزان تعرفه‌ها 4 ماه پس از شروع سال اعلام می‌شود، بنابراین این موضوع برنامه‌ریزی برای سازوکارهای بودجه‌ای درسال را با مشکل روبه رو می‌کند؛ اما وزارت بهداشت و دبیرخانه شورای عالی سلامت امسال زودتر پیشنهادات خود را درخصوص تعرفه‌ها به دولت اعلام کردند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه این پیشنهادات به بودجه نرسیده و لایحه هم اکنون در کمیسیون تلفیق در مرحله بررسی قرار دارد، بنابراین حداکثر سقف اعتبارات برای وزارت بهداشت و درمان مصوب می‌شود؛ ضمن اینکه فراتر از سقف امکان مانور اعتباری وجود ندارد، بنابراین امیدواریم حداقل تعرفه ها برای سال آینده درهمان ماه‌های ابتدایی سال اعلام شود.

وی با تاکید بر اینکه میزان تورم در هزینه‌های حوزه سلامت دو برابر تورم عمومی درکشور است، تصریح کرد: با توجه به انباشت بدهی بیمه‌ها به سازمانهای ارایه کننده خدمات و بی‌توجهی به تورم در خدمات حوزه سلامت در بودجه، قطعا بدهی بیمه‌ها افزایش پیدا کرده و کیفیت خدمات دچار مشکل می‌شود.

امینی فرد با اشاره به نوع سیستم و شرایط درنظام تعرفه گذاری، گفت: سازمان برنامه و بودجه باید برآوردی از میزان تورم داشته و این مسئله را در هزینه‌ها و منابع سلامت لحاظ کند، هرچند که بعید است با چنین ارقامی در بودجه پیش‌بینی‌های لازم درخصوص تغییر در میزان تعرفه‌ها صورت گرفته باشد؛ بنابراین با توجه به اینکه منابع و اعتبارات لازم برای افزایش تعرفه‌ها دیده نشده، بدهی‌های آشکار و نهان بیمه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: امیدواریم وزارت بهداشت با رفع نواقص در اعلام تعرفه‌ها تغییرات و پیشرفتهایی را دراین مسئله بوجود آورد.